Egede Bugün Gazetesi Web Sitesi
Egede Bugun
Son Dakika
'KOCA'oğlu'na TEPKİ Engin'den 'Yeni CHP' Hastane personeli iş bıraktı Ege Denizi’nde mülteci faciası sağlıklı ürünler buluştu Akay sesizliğini bozdu Uyumlu çalışma hizmet olarak dönecek Kadınlar siyasetin öznesi olmalıdır Halkla bütünleşmek hedefimizdir İtiraz gerginliğine Şengül’den şok iddia
Tekstilin Ar-Ge’si İzmir’de açılacak
Tekstilin Ar-Ge’si İzmir’de açılacak
 
Refah yaşamak mümkün değil
Refah yaşamak mümkün değil
 
FED’den 'finansal istikrar' uyarısı
FED’den "finansal istikrar" uyarısı
 
Ege Denizi’nde mülteci faciası
Ege Denizi’nde mülteci faciası
Tozlu ortamda işçi çalıştıran yandı
 

Tozlu ortamda işçi çalıştıran yandı

İşveren, her türlü tozun meydana geldiği işyerlerinde çalışanların tozdan etkilenmelerini önlemek için gerekli tüm koruyucu ve önleyici tedbirleri almakla yükümlü olacak.

6 Kasım 2013 Çarşamba 16:07
Yazdır

SAMİ GÖKÇE-ANKARA

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, işyerlerinde tozdan kaynaklı ortaya çıkabilecek risklerin önlenebilmesi amacıyla iş sağlığı ve güvenliği yönünden tozla mücadele etmek ve bu işlerde çalışanların tozun etkilerinden korunmalarını sağlamak için alınması gerekli tedbirlere dair usul ve esasları düzenledi.

Buna göre, işveren, her türlü tozun meydana geldiği işyerlerinde çalışanların tozdan etkilenmelerini önlemek ve toz ile ilgili tehlikelerden korumak için gerekli tüm koruyucu ve önleyici tedbirleri almakla yükümlü olacak.

İŞVERENİN YÜKÜMLÜLÜKLERİ

İkame yöntemi uygulanarak, toz oluşumuna neden olabilecek tehlikeli madde yerine çalışanların sağlık ve güvenliği yönünden tehlikesiz veya daha az tehlikeli olan maddeler kullanılacak. Riski kaynağında önlemek üzere; uygun iş organizasyonunun yapılmasını ve toplu koruma yöntemlerini uygulayacak. Toz çıkışını önlemek için uygun mühendislik yöntemlerini kullanacak. İşyerlerinin çalışma şekline ve çalışanların yaptıkları işe göre, ihtiyaç duyulan yeterli temiz hava bulunacak. Alınan önlemlerin yeterli olmadığı durumlarda çalışanlara tozun niteliğine uygun kişisel koruyucu donanımları verilecek ve kullanılacak. Alınan önlemlerin etkinliğini ve sürekliliğini sağlamak üzere yeterli kontrol, denetim ve gözetim yapılacak. İşyerlerinde oluşan atıkların, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ilgili mevzuatına uygun olarak bertaraf edilmesini sağlayacak.

RİSK DEĞERLENDİRMESİ YAPILACAK

İşveren, çalışanlarının sağlık ve güvenliğini tehlikeye atacak, işyerinde bulunan tozlardan kaynaklanan olumsuz etkileri belirlemek üzere, İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği hükümlerine uygun şekilde risk değerlendirmesi yapmakla yükümlü olacak. Tozlu işlerde yapılacak risk değerlendirmesinde; ortamda bulunan tozun çeşidi, ortamda bulunan tozun sağlık ve güvenlik yönünden tehlike ve zararları, maruziyetin düzeyi, süresi ve sıklığı, mesleki maruziyet sınır değerleri, toz ölçüm sonuçları, alınması gereken önleyici tedbirleri, varsa daha önce yapılmış olan sağlık gözetimlerinin sonuçları dikkate alınacak.

 

Anahtar Kelimeler: işveren, her, türlü, tozun, meydana, geldiği
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
vatandaş hamza
Yazarlar
KÜNYE
Tarihte Bugün
1993 Türkiye Cumhuriyeti'nin 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal vefat etti.
Fotogaleri
Videogaleri
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur