Egede Bugün Gazetesi Web Sitesi
Egede Bugun
Son Dakika
Vatandaş Hamza Tabip Odasından hekime şiddete tepki 'KOCA'oğlu'na TEPKİ Engin'den 'Yeni CHP' Hastane personeli iş bıraktı Ege Denizi’nde mülteci faciası sağlıklı ürünler buluştu Akay sesizliğini bozdu Uyumlu çalışma hizmet olarak dönecek Kadınlar siyasetin öznesi olmalıdır
Tekstilin Ar-Ge’si İzmir’de açılacak
Tekstilin Ar-Ge’si İzmir’de açılacak
 
Refah yaşamak mümkün değil
Refah yaşamak mümkün değil
 
FED’den 'finansal istikrar' uyarısı
FED’den "finansal istikrar" uyarısı
 
Ege Denizi’nde mülteci faciası
Ege Denizi’nde mülteci faciası
Müzeler Kenti İzmir
 

Müzeler Kenti İzmir

İzmir’de yeni trend “butik” müzeler. Kâğıt, karikatür, oyuncak, ne varsa müzelere kondu. Kentleri ile sembolleşmiş büyük müzelere, son yıllarda daha küçük boyutlarda, bulundukları kentin belleğine ait değerlerin sergilendiği “butik müzeler” eklendi.

25 Ekim 2013 Cuma 11:19
Yazdır

25 EKİM

GÜNÜN SÖZÜ

Başkalarının kusurlarını tartarken, parmağıyla terazinin kefesine bastırmayan insan pek enderdir. Baron Langenfauld

GÜNÜN FIKRASI

Havalisyon

Bir gün bir Urfalı Fransa'ya gitmiş. Lisan sorunu yaşıyormuş. Çok acıkmış ve bir lokantaya gitmeye karar vermiş. Doğal olarak Fransızca bilmiyormuş. Garson da tesadüfen Temel'miş. Garsonu çağırıp; -Bana lö fasilüsyon ve lö pilavisyon getirin, demiş. Fasülye ve pilav hemen gelmiş. Urfalı zevkle yemeğini yerken Fransızcayı kavradığına sevinmiş. Garsonu çağırıp; -Lütfen lö hesabisyon, demiş. Hesabı getiren Temel'e : -Şu Fransızca ne kolayisyon, demis. Bunun üzerine Temel sinsi sinsi gülerek : -Ben Türk olmasaydım sen yerdin ancak havalisyon..

GÜNÜN HABERİ

Tek duruşmada 100 bin karar

Danıştay, 100 bin dosyayı seri karara bağlamak için yasa taslağı hazırladı. Buna göre aynı tür davalar için pilot dosya seçilecek. Alınacak karar tüm dosyaları bağlayacak.Anayasa değişikliğinden sonra yargının hızlandırılması kapsamında beklenen sonuçların alınamadığı Danıştay'da, 100 bin dosyayı hemen karara bağlamaya olanak sağlayacak yasa taslağı hazırlandı. Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, önceki gün düzenlenen "Yüksek Yargı Kurumlarının Avrupa Standartları Bakımından Rollerinin Güçlendirilmesi Ortak Projesi"nin kapanış konuşmasında Danıştay'da ve idari yargıda davaların daha hızlı sonlandırılması için yasa taslağı hazırladıklarını duyurdu.

SERİ DAVALAR

İdari yargıda "seri dava" olarak bilinen ve konusu aynı olan davaların hızlı sonuçlanması için birer pilot dava belirlenecek. Bu davalara ilişkin Danıştay'da kapsamlı birer emsal karar oluşturulacak. Yerel mahkemeler aynı tür davalara bakarken pilot davaya ilişkin Danıştay kararına atıf yaparak ellerindeki dosyayı karara bağlayacak. Bu davalarda verilen kararlar temyize kapalı olacak, yani dosyaları Danıştay'a gelmeyecek.Yargıda "olağanüstü kanun yolu" olarak bilinen ve kararı veren heyet tarafından incelendiği için genellikle sonucu değiştirmeyen "karar düzeltme" başvuruları Danıştay'a gelmeden önce ya savcılıktan reddedilecek ya da 5 üye yerine bir üyenin incelemesine tabi olacak. Savcılık veya "muhakkik" gibi çalışacak bu üye gerekli görürse "karar düzeltme istemini heyete taşıyacak.Düzenlemelerin yaşama geçmesi halinde, Danıştay'da bekleyen dosyaların 3'te 1'inin kısa sürede sonuçlanacağı tespiti yapıldı. Buna göre halen 320 bin dosya bulunan Danıştay yaklaşık 100 bin dosyayı taslakta öngörülen iki düzenlemeyle eritmiş olacak. Yapılacak düzenleme sadece var olan davaları değil, bundan sonra Danıştay'a gelecek davaları da azaltacak.

GÜNÜN BİLGİSİ

Salep ve faydaları

Kış aylarının vazgeçilmez içeceği salep sadece lezzetiyle değil faydalarıyla da kendine hayran bırakıyor. Salep, bitkinin kök kısmının suda kaynatılıp kurutulduktan sonra toz haline getirilmesiyle elde edilir. Salep, bedeni ve zihni kuvvetlendirir. Cinsel isteği arttırması sebebiyle doğal bir afrodizyaktır. Grip ve soğuk algınlığı gibi durumlarda göğsü yumuşatıcı, balgam söktürücü etki gösterir. Regli düzenlediği öne sürülen salep, bağırsak sağlığını da korur. Sindirimi kolaylaştırır ve mideyi rahatlatır. Tarçın ve salep ayrılmaz bir ikilidir. Dilerseniz damla sakızı veya zencefil de ekleyerek tüketebilirsiniz.

GÜNÜN OLAYI

Müzeler kenti; İZMİR

İzmir’de ilçe belediyeleri ile özel ve resmi kurumlar tarafından çok sayıda müze açıldı. Kentin tarihi evleri restorasyondan geçirilip bu müzelere ev sahipliği yapıyor.

Konak Belediyesi bu işin öncülerinden; ilk olarak Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi, Necdet Alpar Mask Müzesi, Neşe ve Karikatür Müzesi açıldı. Kadın Müzesi, Doğa Tarihi Müzesi, Kent Kültürü Müzesi, Radyo ve Demokrasi Müzesi yakın zamanda açılmak üzere çalışmaları sürüyor.

Karşıyaka Belediyesi; Latife Hanım Anıevi, Hamza Rüstem Fotoğrafevi, Bilim Müzesi’ni açtı. Milli Mücadele Müzesi, Doğa Müzesi, Kent Müzesi, Belediye Eski Araçlar Müzesi ve Eski Telefon Müzesi hazırlıkları da sürüyor.

Bornova Belediyesi; yörenin köklü ailelerinden Dramalılar’a ait Dramalılar Köşkünü restore ederek Bornova Kent Arşivi ve Müzesi haline getirdi.

Yine Bornova’da Ege Üniversitesi tarafından ülkenin en şaşırtıcı müzelerinden biri açıldı; Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi. Kağıt ve kitabın yüzyıllar içinde günlük kullanımdan sanat eserine dönüştüğü noktaya kadar geçirdiği tüm evrelerin ilginç örnekleri bu müzede sergileniyor. Müzede dünyanın en küçük kitabı, en hafif kağıdı, ağaç kabuğundan kitap, palmiye yaprağı kitap, bambu yaprağı kitap, kemere takılarak taşınan “torba kitap” gibi pek çoğumuzun ilk kez göreceği kitap türleri de yer alıyor.

NEŞENİN MÜZESİ

Neşe ve Karikatür Müzesi; Alsancak’ta iki katlı eski Kızılay Binası’nda açılan müze insanların hangi dönemde, nelere güldükleri ya da neleri hicvettiklerine dair ipuçları veriyor. Müzede karikatür sergileri yanı sıra çocuklara yönelik karikatür kursları, mizah söyleşileri ve film gösterimleri yapılıyor. Müzenin ilk önemli etkinliği; uluslararası katılımlı Portre Karikatür Şenliği ise mayıs ayında İzmir sokaklarında ünlü çizerleri İzmirlilerle buluşturdu. Neşe ve Karikatür Müzesi logosu gazetemiz çizeri Tan Oral’ın elinden çıkmış.

MASKELERDEN MASKE BEĞEN

İzmir Mask Müzesi; dünyanın farklı yerlerinden gelmiş ve farklı amaçlarla kullanılmış 100’ü aşkın maskın yanı sıra Anadolu Seyirlik Oyunları’nda kullanılan maskların da sergilendiği müzede Müjdat Gezen, Ertuğrul Özkök ve Pervin Özdemir koleksiyonlarından masklarda bulunuyor. Alsancak’ta yer alan ve eski bir Rum Evi’nin restore edilmesiyle kente kazandırılan müze de çocuk maskları bölümü, kendi maskını yapmak isteyenler için mask yapım atölyesi de bulunuyor. Müzede; İsmet İnönü, Bülent Ecevit, Metin Oktay, Necip Fazıl Kısakürek, Mehmet Akif Ersoy, Manisa Tarzanı, Atilla İlhan, Deniz Gezmiş, Aşık Veysel, Dario Moreno, Müjdat Gezen, Uğur Dündar, Mao Zetung, Homeros, Lev Troçki, Victor Hugo’nun 9 Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından yapılan maskları ile Aziz Nesin’in ölüm maskı bulunuyor.

KAĞITTAN SANAT YAPMAK

İzmir Bornova’da eski bir Levanten köşkünde 2012 yılında açılan Ege Üniversitesi Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi büyük bir bahçe içinde yer alıyor. Dünya kültür tarihinin vazgeçilmez demirbaşları arasında sayılan kağıt ve kitabın uzun yolculuğu farklı kültürlerden 800’den fazla örnekle ziyaretçilere sunuluyor. İki katlı ve 16 odalı müzenin alt katı, organik yazı malzemeleri, kağıdın tarihi, günümüz renkli kağıt sanatçılarının eserleri ve dünya renkli kağıtlarından örnekler ile modern kağıt sanatına ayrılmış durumda. Müzenin üst katında ise kitap sanatları, ekslibris (kitap kapağının iç tarafına veya ilk sayfasına yapıştırılan kitap etiketi veya iyelik yazısı), matbaa, sanatçının içeriğini ve tasarımını tamamen kendisinin oluşturduğu sanatçı kitapları, kitap biçimleri, baskı teknikleri, minyatür kitaplar, kitap ayraçları, harf ve sembollerle sanatsal tasarımlar oluşturma sanatı olan tipografi eserleri sunuluyor.

GÜNÜN UYARISI

Aman sokakta yediğiniz midyeye dikkat!

Uzmanlar köşebaşlarında satılan midyelerin büyük risk taşıdığı uyarısı yapıyor. Midyelerin kurşun, civa gibi ağır metaller, sanayi atıkları hatta insan dışkısı içerebileceği belirtiliyor Türkiye’de bol miktarda tüketilen deniz ürünlerinden olan midyenin zararları üzerine araştırma yapan bilim insanları, bu canlıda kadmiyum, kurşun, civa gibi ağır metallerin yanı sıra tarımsal karışım kalıntılarının bulunabileceğini belirtti. Marmara Üniversitesi Hidrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Figen Esin Kayhan, midyelerin beslenmek amacıyla suyu filtre ederken, suda bulunan kadmiyum, kurşun, civa gibi ağır metalleri, kimyasal maddeleri, endüstriyel atıkları ve bazı patojen organizmaları da bünyelerine aldıklarını belirtti.

YÜKSEK RİSK

Midyelerin yaşadıkları suyun kalitesi hakkında bilgi verdiklerini söyleyen Doç. Dr. Kayhan, “Elbette ki çöp ve kanalizasyon bağlantısı olan sularda yaşayan midyelerin avlanarak tüketilmesi bazı sağlık problemleri doğurabilir. Temiz sulardan yakalanan midyeler ise zehirli ve zararlı madde içermezler. Ama kirli sulardan avlanan midyeler için tam tersi geçerlidir. Özellikle avlandıkları bölgede kanalizasyon bağlantısı varsa bu risk oldukça yüksektir. Özellikle dışkı kökenli maddelerin bulaştığı midyelerin tüketilmesi sağlık açısından önemli riskler taşır. Hemen her köşe başında ve açıkta satılan midye dolma da sağlık riski taşımaktadır” diye konuştu.

ÇİFTLİK MİDYESİ TÜKETİN

 

Akdeniz midyeleri üzerine bilimsel çalışmalar yapan uzman biyolog Salim Güldür de, Türkiye’de bol bulunan bu deniz canlısının tüketilmesinin insan sağlığı açısından risk taşıdığını söyleyerek, “Ülkemizde çiftliklerde üretilen midyenin tüketilmesinde sakınca görmüyoruz. Çünkü kültür yetiştiriciliği yapılan alanların suları mikrobiyolojik, kimyasal ve fiziksel olarak kontrol altında tutuluyor. Temiz denizlerden elde edilen midyelerde ise bu risk bulunmuyor” dedi.

TARİHTE BUGÜN

1937 - Başbakan İsmet İnönü istifa etti. Aynı gün Celâl Bayar'ın kurduğu hükümet açıklandı.

1955 - Evlerde kullanılan mikrodalga fırınların ilk örneği Tappan şirketi tarafından satışa çıkarıldı.

1971 - Çin Halk Cumhuriyeti, Birleşmiş Milletler'e alındı.

1984 - Türkiye'de son kez bir ölüm cezası infaz edildi. İzmir'de bir soygun sırasında 3 kişiyi öldürmekten idama mahkûm Hıdır Aslan, Burdur Kapalı Cezaevi'nde asıldı.

GÜNÜN KAZANANI

MÜZELER

GÜNÜN KAYBEDENİ

TARİHİNİ BİLMEYENLER

 

 

Anahtar Kelimeler: Vatandaş hamza, Hamza Gül, İzmir Müzeleri, Konak, Bornova, Arkas
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
vatandaş hamza
Yazarlar
KÜNYE
Tarihte Bugün
1923 Yankee Stadyumu açıldı.
Fotogaleri
Videogaleri
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur