Egede Bugün Gazetesi Web Sitesi
Egede Bugun
Son Dakika
sağlıklı ürünler buluştu Akay sesizliğini bozdu Uyumlu çalışma hizmet olarak dönecek Kadınlar siyasetin öznesi olmalıdır Halkla bütünleşmek hedefimizdir İtiraz gerginliğine Şengül’den şok iddia “Bizlerin emeği yok sayılıyor” İş dünyasında tanışma zamanı Vatandaş Hamza Vatandaş Hamza
EGİKAD, Manas'ı ağırlayacak
EGİKAD, Manas'ı ağırlayacak
 
İyi tarım projesi
İyi tarım projesi
 
2 milyon 841 bin işsiz var
2 milyon 841 bin işsiz var
 
İŞKUR işsizlere derman oluyor
İŞKUR işsizlere derman oluyor
Halsizliğin çaresi su
 

Halsizliğin çaresi su

Yaz mevsimi nedeniyle hem hava sıcaklığı hem de vücut sıcaklığı artış gösteriyor. Uzmanlar, bugünlerde sağlık için yapılması gereken en önemli şeyin su içmek olduğunu söylüyor.

3 Temmuz 2013 Çarşamba 10:04
Yazdır

Nefroloji ve Hipertansiyon Uzmanı Prof. Dr. Tekin Akpolat, artan sıvı kaybının halsizlik, baş dönmesi, tansiyon düşüklüğü, böbrek yetmezliği hatta bilinç kaybı bile yapabileceğini söyledi.

YAŞLILAR VE ÇOCUKLAR DİKKAT ETMELİ

Yaz günlerinde özellikle havanın sıcak olduğu günlerde terleme ile daha fazla sıvı kaybı yaşandığını vurgulayan Prof.Dr. Akpolat, özellikle yaşlılar ve çocuklar için uyarılarda bulundu. "Yaşam için vazgeçilmez bir madde olan suyun vücudumuzdaki dengesi böbrekler başta olmak üzere birçok organ tarafından sağlanır" diyen Akpolat, şunları söyledi: "İdrar, dışkı, ter ve solunum yolu ile kaybettiğimiz suyu yediğimiz yemekler, içtiğimiz su, sıvılar ile yerine koyar, vücut için gereken dengeyi farkında olmadan sağlarız. Yaz günleri gibi havanın sıcak olduğu zamanlarda özellikle terleme ile daha fazla sıvı kaybederiz. Sıvı kaybı özellikle yaşlılar ve bebeklerde daha belirgin olur. Sokakta oynayan çocuklar da farkında olmadan sıvı kaybedebilir. İshal, kusma gibi olağan dışı sıvı kayıpları yaşlı ve çocuklarda dramatik sorunlara yol açabilir.”

SIVI KAYBI BÖBREK YETMEZLİĞİ, BİLİNÇ KAYBI BİLE YAPABİLİR

Su kaybının en sık belirtisinin susuzluk hissi ve halsizlik olduğunu anlatan

Akpolat, şunları söyledi: "Ağız kurur. Halsiz kalan kişi kendini kötü hisseder, canı bir şey yapmak istemez. Sıvı kaybı artınca baş dönmesi, tansiyon düşüklüğü ortaya çıkar.”

İleri sıvı kayıplarında tansiyonun düştüğünü belirten Akpolat, sözlerini şöyle sürdürdü: "Nabız artar, kas krampları oluşur, böbrek yetmezliği ortaya çıkar ve bilinç kaybı olabilir. Aşırı sıvı kayıplarına bağlı ortaya çıkan sorunlar kalp, beyin, böbrek, karaciğer gibi organlarda ilave bozukluklara yol açar. Bu bozuklukları tedavi etmektense önlemek her zaman hem daha kolay hem de daha ucuzdur. Bu nedenle özellikle kalp, böbrek veya karaciğer gibi sıvı dengesinin belirli bir dengede olması gereken hastalar kendilerine çok dikkat etmeli, almaları gereken sıvı miktarını doktorlarına sormalıdır. Sağlıklı kişiler eğer aşırı miktarda su kaybetmiyorsa genellikle günde 2-3 litre sıvı almaları yeterlidir.”

SULU MEYVELER TÜKETİN

Su içmeyenler ve içmek istemeyenler için alternatifler sunan Akpolat, bu alternatifleri şöyle sıraladı: “Su içemeyen veya içmeyi sevmeyenler alternatif sıvıları tercih edebilir. Meyve suları, çay, komposto, ayran, süt, limonata, taze meyve suları, karpuz, kavun gibi meyveler iyi seçeneklerdir. Meyve suları şeker hastalarında veya çocuklarda problem yapabilir. Tuzlu ayran da kalp veya yüksek tansiyon hastalarında sorun yaratabilir.” (İHA/İZMİR

 

Anahtar Kelimeler: yaz, mevsimi, nedeniyle, hem, hava, sıcaklığı
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
vatandaş hamza
Yazarlar
KÜNYE
Tarihte Bugün
1972 ABD'de, Nixon yönetiminin 1972 seçimlerinde siyasal rakiplerini yasadışı dinleme faaliyetleri açığa çıkarıldı. Watergate adıyla anılan olaya adı karışan üç danışman ve bir savcı istifa etti.
Fotogaleri
Videogaleri
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur