Egede Bugün Gazetesi Web Sitesi
Egede Bugun
Son Dakika
'KOCA'oğlu'na TEPKİ Engin'den 'Yeni CHP' Hastane personeli iş bıraktı Ege Denizi’nde mülteci faciası sağlıklı ürünler buluştu Akay sesizliğini bozdu Uyumlu çalışma hizmet olarak dönecek Kadınlar siyasetin öznesi olmalıdır Halkla bütünleşmek hedefimizdir İtiraz gerginliğine Şengül’den şok iddia
Tekstilin Ar-Ge’si İzmir’de açılacak
Tekstilin Ar-Ge’si İzmir’de açılacak
 
Refah yaşamak mümkün değil
Refah yaşamak mümkün değil
 
FED’den 'finansal istikrar' uyarısı
FED’den "finansal istikrar" uyarısı
 
Ege Denizi’nde mülteci faciası
Ege Denizi’nde mülteci faciası
Çözüm Grubu, özel sağlık ve eğitim 
sorunlarını konuştu
 

Çözüm Grubu, özel sağlık ve eğitim sorunlarını konuştu

Çözüm Grubu olarak katıldıkları seçimden zaferle çıkan İzmir Ticaret Odası Sağlık ve Eğitim Komitesi üyeleri, sektörlerindeki sorunları ve çözüm önerilerini Sağlık Muhabirleri Derneği (SMD) İzmir Temsilciliği üyelerine anlattı. Sema Anaokulları'nın sahibi Komite Başkan Yardımcısı Sema Çuhadaroğlu, Milli Eğitimdeki 4+4+4 sistemi nedeniyle anaokullarının öğrenci sayısının yüzde 40 azaldığını, bir çok anaokulunun da zarar nedeniyle satışa çıkartıldığını açıkladı. Komite ve Meclis Üyesi Op. Dr. Selim Amato ise özürlü yataklı tedavi merkezleri için hazırlanan yönetmelik taslağının çok ağır cezalar içerdiğini belirterek, “Bu yönetmeliğin uygulanması ‘bu merkezler kapatılsın’ demektir” diye konuştu

19 Mayıs 2013 Pazar 10:07
Yazdır

MURAT KARAKUŞ

Çözüm Grubu olarak girdikleri İzmir Ticaret Odası seçimlerinden zaferle çıkan grup üyeleri, ilk toplantılarını İzmir Ticaret Odası'nda gerçekleştirdi. Sağlık Muhabirleri Derneği (SMD) İzmir Temsilciliği üyelerinin de katıldığı toplantıda özel eğitim ve sağlık sektörlerinin sorunları ve çözüm önerileri masaya yatırıldı. Toplantıya Komite Başkanı Dr. Serdar Canko, Başkan Yardımcısı eğitimci Sema Çuhadaroğlu, Komite ve Meclis Üyesi Gazi Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Selim Amato, Ömür Sağlık İşletmeleri'nden Komite ve Meclis Üyesi Ali Yiğit, Komite Üyesi Batıgöz Hastaler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Mehmet Söyler ve misafir üye olarak Buca Tınaztepe Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Bektur katıldı.

“14-20 SANTİMETRE DENİLİRSE İŞ BİTECEK”

Sağlık, eğitimci ve özel eğitimcilerin tüm tüzük ve yönetmeliklerinde çok büyük hatalar olduğunu belirten Meclis Üyesi Op. Dr. Selim Amato, “Bu konuda çok basit bir örnek vereyim. Yetkililer, ‘Merdivenler 15 santimetreden yüksek olmayacak’ diyorlar. İtirazlar geliyor. Ertesi gün bir yönetmelik çıkıyor. Ve ‘16-18 altında olacak’ deniyor. Komedi. Yönetmelikte ‘14-20 santimetre arası denilirse’ iş bitecek. İzmir Ticaret Odası Sağlık Komitesi tarafından sağlık, eğitim ve özel eğitim iş kollarında tüm tüzük ve yönetmelikleri ele alacağız. Gerekirse bakanlık veya müsteşarlıklardan randevu alıp çözüm önerilerimizi anlatacağız. Amato, Önümüzde EXPO ve sağlık serbest bölgesi konuları var. Komitemiz işin içerisinde olması, söz sahibi olması ve farkındalığı artırma yönünde misyonlarımız var” dedi.

“TASLAKTA UYGULANAMAZ MADDELER VAR”

Özürlülerin 24 saat bakımının yapıldığı yataklı tedavi kurumları hakkında da bir yönetmelik taslağının hazırlandığını ifade eden Dr. Amato, “Bu taslakta uygulanamaz maddeler var. Özürlüler için oluşturulan yataklı kurumlarda devlet bir hasta için iki asgari ücret (bin 500 TL) veriyor. İzmir'deki bazı merkezleri dolaştım. Bu merkezlerde neredeyse yoğun bakımlık hastalarına bakılıyor. Bu merkezlere ödenen parayla bu hastalara dünyanın hiçbir yerinde bakılamaz. Merkezler zarar etme riskiyle karşı karşıyayken, hazırlanan taslakta çok yüksek cezalar öngörülüyor. Bu yönetmeliğin uygulanması ‘Bu merkezler kapatılsın’ demektir” diye kaydetti.

“BİRLİKTE DOĞRU YOLLAR BULABİLİRİZ”

Sağlık Komitesi Başkanı Dr. Serdar Canko ise sektörel bir grup olarak sorunlarıyla ilgili güç ve farkındalık merkezi oluşturacaklarını söyleyerek, “Sorunlar çok. Birlikte hareket edersek sorunların çözümü için doğru yollar bulabiliriz. Özellikle eğitim ve özel eğitim kurumlarının sıkıntıları ile ilgili bir çalışma yapacağız. Sağlık ve özel eğitim alanlarında düzenlenecek fuarlara tüm üyelerimizin katılımları konusunda belirli bir katkı almayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı. Her toplantımızda sektör temsilcilerini davet ediyoruz diye belirten Canko, ilk toplantılarına Tınaztepe Hastanesi'nde Dr. Mehmet Bektur'u konut ettiklerini ifade etti.

“ÖZEL OKULLARIN YAŞAMASI ÇOK ZOR”

Sağlık yatırımları bulunan Meclis Üyesi Ali Yiğit ise, şunları söyledi: “Sağlıkçıların dışında herkes sağlığı konuşuyor. Özel eğitimcilerin, sağlıkçıların büyük sorunları var. Herkesi bu işin içerisine sokmaya çalışacağız. Özel eğitim okullarında öğrenci başına 400 TL ödeniyor. Sigortası, gelir vergisi düşünüldüğünde bu okullarımızın yaşaması çok zor” dedi. Türkiye ve yurt dışında yatırımları olan Batıgöz'ün Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Mehmet Söyler ise, sağlık sektöründeki sorunların çözülmesi noktasında her türlü katkıyı koymaya hazır olduklarını söyledi.

“4+4+4 YÜZÜNDEN ANAOKULU SAYISI YÜZDE 40 AZALDI”

Sema Anaokulları'nın sahibi Komite Başkan Yardımcısı Sema Çuhadaroğlu ise Milli Eğitimdeki 4+4+4 sistemi nedeniyle anaokullarının öğrenci sayısının yüzde 40 azaldığını, bir çok anaokulunun zarar nedeniyle satışa çıkartıldığını açıkladı. Çuhadağoğlu şunları söyledi: “Milli Eğitim Bakanlığı'nın 4+4+4 uygulamasından sonra sınıflarımız boşaldı. Öğrenci sayımız azaldı. İzmir'de 250 anaokul var. Bu okullarımızın öğrenci sayısı 4+4+4'ten sonra yüzde 40 azaldı. Bu sektördeki arkadaşların çoğu kurumlarını kapatıyorlar. Kurum sahibi arkadaşlarımın çoğu vergi borcundan batmış durumda. Bir çoğu kapanıyor. Çok zor durumdalar. Bu sektörde kar marjı zaten düşüktü. Bu son uygulamada tuz biberi oldu. Bana ait üç anaokulu vardı, ikisini satmak zorunda kaldım. Nitelikli öğretmenlerimiz yok. Üniversite mezun öğretmen bulamıyoruz. Nitelikli öğretmen yetiştirmeyle ilgili sıkıntılarımız var. Çözüm Grubu olarak yola Çözüm odaklı olarak çıktı. Seçimden önce çok disiplinli olarak çalıştık. Bundan sonra aynı disiplinle çalışmalarımızı sürdüreceğiz”

 

Anahtar Kelimeler: çözüm, grubu, olarak, katıldıkları, seçimden, zaferle
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
vatandaş hamza
Yazarlar
KÜNYE
Tarihte Bugün
1993 Türkiye Cumhuriyeti'nin 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal vefat etti.
Fotogaleri
Videogaleri
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur