Egede Bugün Gazetesi Web Sitesi
Egede Bugun
Son Dakika
sağlıklı ürünler buluştu Akay sesizliğini bozdu Uyumlu çalışma hizmet olarak dönecek Kadınlar siyasetin öznesi olmalıdır Halkla bütünleşmek hedefimizdir İtiraz gerginliğine Şengül’den şok iddia “Bizlerin emeği yok sayılıyor” İş dünyasında tanışma zamanı Vatandaş Hamza Vatandaş Hamza
EGİKAD, Manas'ı ağırlayacak
EGİKAD, Manas'ı ağırlayacak
 
İyi tarım projesi
İyi tarım projesi
 
2 milyon 841 bin işsiz var
2 milyon 841 bin işsiz var
 
İŞKUR işsizlere derman oluyor
İŞKUR işsizlere derman oluyor
Bu sokak ilgi bekliyor
 

Bu sokak ilgi bekliyor

Konak’ın Alsancak Mahallesi Yüzbaşı Şerafettin Bey Sokağı, yıkılacak evlerdeki ilginç uyarı afişleri, park yasağı dubalarının gelişi güzel sökülmesi ve biriken çöplerle görenleri hayrete düşürüyor.

6 Kasım 2013 Çarşamba 11:01
Yazdır

HAMZA GÜL

Konak’ın merkezi sayılabilecek bir noktada Alsancak Garı’nın çok yakınında bulunan Yüzbaşı Şerafettin Bey Sokağı diğer adıyla 1462 Sokak’tan geçenler gördüğüne inanmakta zorluk çekiyor. Çünkü birçok binanın birinci katlarının işyeri olarak kullanıldığı tek yönlü sokağın iki tarafındaki kaldırımlarına Konak Belediyesi araç parkı yapılmasın diye dubalar yerleştirmiş. Ayrıca sokaktaki birçok binanın ‘Sit kapsamında’ olması nedeniyle tadilat yapılamayışı ve boş kalan kaderine terk edilmiş binaların üzerinde bulunan afişler ise görenlere ‘Pes’ dedirtecek türden. Bir boş binanın üzerinde bulunan afişlerin birisinde ‘Satılık’ bir diğer afişte ise ‘Bu bina her an yıkılabilir tehlikelidir yaklaşmamanız  önemle rica olunur’ afişi aynı anda asılı duruyor. Bu bina önünde İZSU’nun aylar öncesi yaptığı tamirat sonrası sokağı trafiğe kapatacak şekilde açık bırakılan bölge esnaflar tarafından emaneten kapatılmış. Ancak bozuk yoldan araçlar zorlukla geçerken yağmurlarda ise bu bölge göle dönüşüyor. Şerafettin Yüzbaşı Bey Sokağı ile 1458 sokağın kesiştiği bölgedeki çöp konteynerlerinden taşan çöpler ise zaten dan olan yolda bir başka çirkinlik yaratıyor.

SORUMLUSU KİM OLUR?

Alsancak Mahallesi Yüzbaşı Şerafettin Sokağı 50 numaralı iki katlı boş tarihi binanın kaderine terk edilmiş görüntüsü belki birçok eski yerleşim yerinde sıkça görülecek türden gibi algılansa da üzerinde asılı iki farklı afiş okuyanlara küçük dilini yutturacak türden. Sokak esnafı okudukları afiş karşısında “Madem bu bina yıkılma tehlikesi içinde, daha kesin ve kalıcı bir önlem alınsa daha iyi olmaz mı? Zaten sokak çok dar tek yönlü trafiğe açık birde bazı işyeri sahipleri Konak Belediyesi’nin park edilmesin diye kaldırımlara sabitlediği dubaları sökerek kendi araçlarına park yeri yaratması sonucu buradan insanlar sokağın ortasından yürümek zorunda kalıyor. Bu bina çökerse sorumlusu kim olacak. Bir afişle ‘biz uyardık diyenler mi’ yoksa burayı tamamen etrafını koruma altına almayanlar mı? bunu bilmek istiyoruz ” diye konuşuyor.

İZSU SOKAĞI UNUTTU

Yüzbaşı Şerafettin Bey Sokağı’ndaki yıkılacak evin önünde İZSU’nun yaptığı çalışma sonrası kazdığı yeri kapatmaması sonucu sokak esnafı yoldan sökülen kilit parke taşları tekrar açık bölgeye rastgele dizmiş. Buna rağmen buradan geçen araçlar kontrollü geçmek zorunda kalırken yağmur yağdığında ise bu bölgenin tamamen göle döndüğünü belirten çevre sakinleri, “Buranın arızası için zaten defalarca aradık ancak İZSU öyle müdahale etti, hadi yaptınız bölgeyi tekrar eski haline getirip bırakacakları yerde öylece bırakıp gittiler. Bunun için defalarca aradık baktık gelen olmuyor burada sökülen taşları ancak bizler bu kadar düzebildik” dedi. Yüzbaşı Şerafettin Bey Sokağı ile 1458 Sokak’ın kesiştiği yerdeki çöp konteynerlerinin çevreye taşması ile ortaya çıkan görüntü ise tamamen sokağa aylardır hiçbir yerel yönetimin uğramadığını gösterir gibi.

 

Anahtar Kelimeler: konak’ın, alsancak, mahallesi, yüzbaşı, şerafettin, bey
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
vatandaş hamza
Yazarlar
KÜNYE
Tarihte Bugün
1946 Suriye, Fransız Mandasıyken bağımsızlığını kazandı.
Fotogaleri
Videogaleri
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur